Savunma Sanayii

F-35’lerde Bulunmayan Teknoloji Kızılelma’ya Ekleniyor

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol açıkladı. F-35’lerde bulunmayan IRST sistemi, Aselsan tarafından üretilip Kızılelma’ya eklenecek.

ABD’nin 5. Nesil savaş uçağı F-35 ile beraber, radar görünürlüğü düşük uçaklarda kullanılmaya başlanan Elektro-Optik teknolojisinin yerli ve milli versiyonu TOYGUN, Aselsan tarafından üretilip Kızılelma’ya eklenecek.

Buna ek olarak F-35’lerde bulunmayan IRST sistemi, yine Aselsan tarafından üretilip Kızılelma’ya entegre edilecek.

Aselsan tarafından prototipi üretilen ve testleri devam eden KARAT IRST sisteminin, Kızılelma’ya eklenmesi ile insansız savaş uçağımız; düşman hava aracının haberi olmadan, onlarca kilometre öteden tespit/takip/hedefleme yapabilecek.

Pasif olarak çalışabilen bu sistemin, görünürlüğü düşük hava araçlarında tercih edildiği biliniyor ancak F-35’te bu sistem bulunmuyor. F-35, elektro-optik sistemi ve kızılötesi sensörleri sayesinde benzer bir işlem gerçekleştirilebilse de, tespit gibi işlemler sırasında uçak hedefleme yapamıyor.

Kızılelma ve KAAN’da, TOYGUN elektro-optik sisteme ek olarak yer alacak olan KARAT IRST sayesinde kısıtlama olmaksızın bu yetenekler kullanılabilecek.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu