Milli Muharip Uçak
Trend

Milli Muharip Uçak Nasıl 2023'te Uçacak?

TUSAŞ Genel Müdürü Prof.Dr. Temel Kotil tarafından ilk uçuş tarihinin 2023’e revize edildiği açıklanan Milli Muharip Uçak, nasıl 1 sene içerisinde uçacak?

Prof.Dr. Temel Kotil, geçtiğimiz Çarşamba günü TUSAŞ tesislerinde düzenlenen basın etkinliğinde projeler hakkında son bilgileri ve detayları aktardı. Aldığımız bilgilere göre ilk uçuş denemesini 29 Ekim 2024 tarihinde yapması planlanan Milli Muharip Uçak’ın uçuş tarihi 2023’e revize edildi.

Peki bu nasıl mümkün oldu?

Prof.Dr. Temel Kotil; TUSAŞ’ın diğer uçak geliştiren şirketlere nazaran daha geç başladığını ancak durumun avantajları olduğunu ve yeni teknolojileri kullandıklarını açıkladı.

TUSAŞ, uçağın Dijital İkiz’inin oluşturulması için Dassault ve SIEMENS firmalarına görev verdi. MMU’nun mühendisliği kopyalanamayacak şekilde tedbirler aldıktan sonra bu firmalarla işbirliği sağlayan TUSAŞ; geliştirilen Dijital İkiz Teknolojisini, MMU’nun tasarımına uyarladı.

Adından da anlaşılabileceği üzere Milli Muharip Uçak’ın dijital ortama geçirilen ikizi, yüksek performanslı bilgisayarlar sayesinde; sanal ortamda, gerçek koşullarla birebir çevre faktörleri simüle edilerek uçuş testleri gerçekleştirdi.Aynı zamanda uçağın aviyonikleri de bir simülasyon ortamında, sanki uçağa entegre edilmiş ve uçuyormuş gibi düşündürülerek test edildi.

Milli Muharip Uçak’ın sanal ortamda uçuş testlerinin gerçekleştirilmesi sayesinde tasarımında herhangi bir aerodinamik veya yapısal kusur olup olmadığı görüldü. Aynı şekilde aviyonikleri de bir simülasyon ortamında test edilen MMU, ilk uçuş öncesi ve sonrasında gerçekleştireceği bazı testleri önceden gerçekleştirmiş oldu.

Kaan’ın Görünmezlik Teknolojileri

Prof.Dr. Temel Kotil, basın etkinliğinde; uçağın geometrik tasarımı için özen gösterdiklerini, bir sorunla karşılaşılması durumunda tasarımın geri dönüşünün olmaması sebebiyle emin olarak mühendislik yaptıklarını açıklamıştı. Dijital ortama aktarılarak testleri gerçekleştiren bu tasarımın, bir kusuru olmadığını; uçuş tarihinin 2023’e revize edilmesinden anlayabiliriz.

Açıklamalarına diğer ülkelerin acelesi olmadığını ve halihazırda gelişmiş uçaklara sahip olduklarını belirterek devam eden Temel Kotil, Türk Hava Kuvvetleri’nin bel kemiği olacak Milli Muharip Uçak için; Ankara’da bulunan TUSAŞ tesislerinde, işbirliği yapılan firmalarla daha hızlı iletişim kurabilmek adına bu firmaların TUSAŞ yerleşkesi içerisine kendi binalarını eklemeleri için teklifini yaptıklarını belirtti. Bu teklife ilk yanıt veren firmalar ise TR Motor ve Havelsan oldu.

TUSAŞ, Milli Muharip Uçak’ta görev alan diğer firma mühendislerinin, yürüyerek diğer bölümlere geçerek; anlık olarak uçağın Radar Kesit Alanı testi, Rüzgar Tüneli testi, Yıldırım testi, Montaj hattı gibi tesislere hızlıca ulaşabilecek. Bu sayede hem uçağın bilgileri kapalı devre internet bağlantısı olmayan korunaklı sistemlerde kalacak hem de projenin hızı arttırılacak.

Buna ek olarak F110 motorunu yıllarca Türkiye’de üreten ve F-16 savaş uçaklarında bakımını gerçekleştiren Türk mühendis ve teknisyenler, motora o kadar hakim ki; TUSAŞ tarafından, MMU’nun uçuş testleri için ABD’den satın alınan son versiyon F110-GE129 Turbofan motorlar için proje takviminde 2 gün süre tanınan entegrasyon işlemi, yalnızca 2 saatte tamamlandı.

Uçağın montaj hattından aralıklarla gelen görüntülerde kaydedilen hızlı ilerlemeye rağmen Türk mühendis ve teknisyeninin kaliteli işçiliği, Dünya çapında MMU projesini takip eden tüm kitlelerce takdir edildi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu