Genel

Milli Muharip Uçak KAAN’a Üstün Yapay Zeka

Milli Muharip Uçak KAAN’da kullanılmak üzere üstün yapay zeka geliştiriliyor.

Safir Zeka Projesi kapsamında yeni nesil savaş uçağı ihtiyaçlarını karşılamak üzere uçağa aviyonik sistem olarak çatallanacak Safir Zeka Aviyonik geliştiriliyor.

Safir Zekâ, bir servis olarak makine öğrenmesi (MLaaS-Machine Learning as a Service) olarak bilinen platform ailesindendir.

Safir Zekâ, mevcut makine öğrenmesi (ML) kütüphanelerinin kurulu geldiği, akademik çalışmalar tarafından başarımı kanıtlanmıştır.

Dış kaynaklardan anlık veri temini, yerel kaynaklardan veri yükleme, veri önizleme ve normalizasyonu, işlenmiş verilerin görselleştirilmesi, makine öğrenimi modeli oluşturulması, belirtilen tüm modellerin eğitilip testlerinin yapılması konularında geliştiricilere yönetimi kolay bir arayüz sunmaktadır.

Safir Zekâ Projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Millî Muharip Uçak (MMU) KAAN Projesi kapsamında yeni nesil bir uçağın ihtiyaç duyabileceği ileri teknolojiler için kullanılması hedeflenen makine öğrenimi gereksinimlerini karşılamak üzere Safir Zekâ Aviyonik olarak çatallanmıştır.

Safir Zekâ Aviyonik, MMU Projesi kapsamında geliştirilen, aviyonik veri analizi ve aviyonik yapay zekâ kullanım durumlarına göre özelleşmiş bir makine öğrenmesi kütüphanesi geliştirme projesidir.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu